• flaga UE

Zielone ściany a ergonomia pracy - jak wertykalne ogrody wpływają na jakość pracy biurowej?

Zielone ściany a ergonomia pracy

Znaczną część swojego życia spędzamy w pracy. Otaczająca przestrzeń powinna nas inspirować, uspokajać, a jednocześnie pobudzać do działania. Musi ona umożliwiać wymianę informacji, a jednocześnie nie może być zbyt hałaśliwa; powinniśmy czuć się w niej zrelaksowani, ale i skoncentrowani. W osiągnięciu tak złożonego efektu pomaga umiejętna, wzbogacona o zieleń architektura wnętrz. Projektowanie powierzchni biurowych to bardzo odpowiedzialne zadanie – jeśli przestrzeń pracy jest nudna, bezosobowa i pozbawiona roślinności, najprawdopodobniej będzie działać na szkodę przebywających w niej osób.

Na szczęście czasy, w których biura były ciasne, niefunkcjonalne i pozbawione życia odeszły do lamusa. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy coraz lepiej zdają sobie sprawę z konieczności wypracowania tzw. work-life balance. Firmy, korporacje i rozmaite instytucje zyskują świadomość w zakresie korzyści wynikających z ergonomicznego projektowania powierzchni biurowych. Dla osób zatrudnionych oznacza to wyższy komfort codziennej pracy, a dla samych firm – większą wydajność pracy pracownika oraz jego produktywności i wyraźny wzrost motywacji wśród zatrudnionych. Jak dowodzi raport opublikowany w czerwcu 2018 roku przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, niezwykle istotnym elementem przestrzeni biurowych okazuje się roślinność. Omówmy więc kilka aspektów, w jakich rośliny wpływają na ergonomię pracy. Dowiedz się, co może zmienić w biurze zielona ściana!

Co to jest ergonomia pracy i jak ma się do niej obecność roślin w pomieszczeniu biurowym?

Mówiąc o ergonomii w pracy, na myśl może przyjść krzesło bądź biurko, które jest indywidualnie dostosowane do wzrostu i potrzeb pracownika. Ale jak właściwie wytłumaczyć to pojęcie? 

Jest to sztuka dostosowywania przestrzeni i narzędzi pracy tak, by służyły człowiekowi, a nie na odwrót. Kluczowym elementem ergonomii jest dbałość o zdrowie i samopoczucie osoby pracującej. Jednakże ergonomia nie ogranicza się tylko do krzesła czy ustawienia monitora. Wpływ na nią ma również otoczenie, w którym pracujemy. Właśnie tutaj pojawia się roślinność. Rośliny w biurach nie tylko ożywiają przestrzeń i dodają jej charakteru, ale też poprawiają jakość powietrza i wpływają korzystnie na samopoczucie pracowników. W odpowiednio zaprojektowanym biurze żywe ściany, kwiatki na parapecie czy obok monitora mogą stać się naturalnym uzupełnieniem ergonomii, sprzyjając zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu zdrowiu zespołu.

Czytaj również: zielone ściany i mech: dlaczego warto?

Ergonomiczne stanowisko pracy z roślinami = polepszone samopoczucie pracowników 

Ponad połowa ankietowanych przez PLGBC respondentów uważa, że w ich otoczeniu biurowym jest za mało roślinności. Żywa zieleń w biurach ma nie tylko walory estetyczne, ale też wywiera realny wpływ na samopoczucie i fizyczną wydolność pracowników (chociażby przez to, że zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu, o czym za chwilę). 

Mówiąc o ergonomii pracy pod kątem roślinności, warto zauważyć, że zieleń zmniejsza stres w biurze, uspokaja, orzeźwia, energetyzuje, odpręża i poprawia nastrój. Warto przy tym dodać, że ludzie potrzebują w swoim otoczeniu jonów ujemnych, których niedostatek jest odczuwalny zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Wystarczy krótkotrwały nadmiar jonów dodatnich, aby odczuć wyraźne pogorszenie samopoczucia i wzrost napięcia nerwowego. Tymczasem większość roślin, w tym paprocie (np. nefrolephis, asplenium czy phlebodium), jonizują powietrze ujemnie – wystarczy umieścić je w wertykalnym ogrodzie, żeby cieszyć się z ich dotleniających i antydepresyjnych właściwości.

Rośliny a ergonomia w biurze: dotlenienie organizmu i eliminacja zanieczyszczeń 

Najbardziej oczywistym aspektem fizycznym, jaki jest związany z obecnością zieleni w przestrzeni pracy, jest wydzielanie przez rośliny tlenu. Tlen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, a fakt, że jest on produkowany bezpośrednio przy naszych biurkach, wywiera bardzo dobry wpływ nasz organizm. Te naturalne oczyszczacze powietrza, warunkują jego jakość także na innych poziomach

  • wspomagają proces usuwania niektórych zanieczyszczeń, 
  • zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia, 
  • pomagają neutralizować obecność niebezpiecznych związków chemicznych. 

Tymczasem ilość tlenu, wilgotność powietrza i temperatura w pomieszczeniu to jedne z kluczowych czynników, które decydują o komforcie biurowego wnętrza. Aż 28% respondentów przepytanych przez PLGBC przyznało się do niezadowolenia z jakości powietrza w swojej przestrzeni pracy. Nie ma lepszej metody dbałości o te aspekty niż wprowadzanie do biur roślinności. Jako projektanci zielonych ścian do postawienia wertykalnego ogrodu czy też mchu na ścianach potrafimy wykorzystać takie powierzchnie, które wydają się nieraz niemożliwe do zagospodarowania pod żywe rośliny. Warto z tego skorzystać, inwestując w odpowiednie rośliny do biura oczyszczające powietrze

Ogród wertykalny w biurze: uczta dla zmysłów

Zarówno tradycyjna, jak i mobilna zielona ściana nie tylko poprawia samopoczucie i jakość powietrza w biurze, ale też działa kojąco na umysły pracowników, gwarantując im total wellbeing. Już dawno udowodniono, że natura skupia nasze spojrzenie, i że taki kontakt wzrokowy działa na nas odprężająco. Ogród wertykalny w przestrzeni biurowej zapewni kojący widok na elementy przyrody i pozwoli odpocząć oczom, które przez wiele godzin wpatrują się w monitor. Oprócz zmysłu wzroku zielone ściany działają także na zmysł węchu (zapewniając piękny, świeży zapach), a w przypadku konstrukcji z roślinami użytkowymi (zioła takie jak bazylia, mięta, melisa, szałwia, a także pomidory, sałata, truskawki, poziomki i inne) – również na smak oraz dotyk (chociażby z uwagi na ciekawe tekstury). Nie można zapominać o zmyśle słuchu – w końcu rośliny przyczyniają się do pożądanego wygłuszenia wnętrz, niwelując w ten sposób nadmierny hałas w biurze.

Zobacz nasze pionowe ogrody!

Polepszona akustyka

Według respondentów hałas jest jednym z podstawowych problemów utrudniających pracę w biurach. Zła akustyka w biurze sprawia, że pracownicy skarżą się na głośne rozmowy telefoniczne i dyskusje, które zakłócają rytm ich pracy. Jednocześnie problem działa w drugą stronę – wiele osób nie czuje się komfortowo z myślą, że prowadzone przez nich rozmowy mogłyby zostać podsłuchane. Zieleń w biurze tłumi niepożądany hałas – rośliny odbijają, rozpraszają i pochłaniają fale dźwiękowe, a przy tym stwarzają możliwość oddzielenia jednej przestrzeni od drugiej. Tym samym pozwalają z rozmysłem kształtować akustykę przestrzeni biurowej i tym samym – zadbać o prawidłową ergonomię w miejscu pracy.

Zielone, ergonomiczne stanowisko pracy biurowej – wzrost kreatywności i efektywności 

Różnorodna, urozmaicona zielenią przestrzeń biurowa nie tylko zapewnia pracownikom odpowiedni komfort, ale też działa na nich stymulująco, zwiększając efektywność pracy. Odpowiednia aranżacja biura pod tym względem przyczynia się do polepszenia koncentracji, podnosi poziom współpracy, a także wzmaga motywację i kreatywność. Nic dziwnego, że wertykalne ogrody stają się dziś wizytówką innowacyjnych, odpowiedzialnych firm, którym nie są obce takie pojęcia jak work life balance czy wellbeing. Obecność roślinności w biurze wpływa na ergonomię pracy i może zadecydować o przewadze konkurencyjnej, chociażby podczas prowadzenia rekrutacji – coraz częściej wygląd przestrzeni biurowej i organizacja stanowiska pracy w biurze okazują się być bardzo ważnymi czynnikami, które mogą przyciągnąć kandydatów na dane stanowisko. Jeśli ludzie dobrze czują się w swojej pracy i mają wrażenie, że zadbano o ich samopoczucie i zdrowie, wzrasta motywacja pracowników, lepiej wywiązują się oni ze swoich obowiązków, rzadziej korzystają ze zwolnień, są produktywniejsi i zwiększa się ich kreatywność w pracy. W efekcie zyskują na tym nie tylko oni, ale też ich pracodawcy.

Pobierz aplikację:
app store
google play